Badanie efektów projektu rozwojowego

Dobry menedżer rozumie na czym polega zyskowność prowadzonych przedsięwzięć. Obecnie prawie zawsze menedżerowie personalni są zobowiązani do sporządzenia dokładnej analizy, dodatkowo określającej mierzalne wskaźniki osiągniętych efektów HRowych.
Z poprawnie dokonanej oceny cyklu szkoleń wypływa wiele postulatów usprawnień na przyszłość.  Ludzie, którzy uczestniczą mogą zbadać, jakie zrobili ”developement progresses”. Ich szefowie otrzymują wiedzę w zakresie efektów szkolenia u podwładnych. Szkoleniowcy pozyskują informację, jakie obszary powinni przygotować lepiej podczas następnego takiego projektu szkoleniowego. Informacje do napisania wskazówek zaczerpnąłem stąd:
 Zarządzanie Projektami HR
Zebrane opinie uczestników, raporty i rezultaty z organizowanych wcześniej treningów, bywają niezłą podstawą do dalszych, dużo lepszych projektów szkoleniowych lub też działań w zakresie consultingu. Poprawiają także wiedzę ludzi zajmujących się szkoleniami w działach personalnych.
Ocena szkolenia musi odpowiadać na wiele pytań:
– jak bardzo zakładane wyniki cyklu szkoleniowego zostały zrealizowane?
– na ile można było uzyskać zamierzony progres praktycznych kompetencji u poszczególnych osób biorących udział w szkoleniu?
– w jakim stopniu przedstawiony obszar tekatyczny oraz umiejętności praktyczne stały się odpowiedzią na wyzwania ludzi biorących udział w szkoleniu?
– czy zdobyta wiedza będzie adaptowana i zaszczepiana do operacyjnych czynności uczestnika?
– w jakim stopniu projekt szkoleniowy jest zawierał się w marginesie opłacalności?
Te zagadnienia opisują, w jaki sposób wypadły zorganiozowane aktywności, użyte w trakcie szkolenia. Na skutego tego szkoleniowiec jest w stanie uzyskać wiedzę, jak istotne bywają: przygotowane przed szkoleniem badania oczekiwań szkoleniowych, nakreślenie obszaru merytorycznego projektu szkoleniowego, określenie  zamierzonych rezultatów cykli szkoleniowych, przygotowanie logistyczne treningów w zakresie gier i symulacji.
W drugim z tego cyklu artykule zobrazuję nietypowe aktywności po projekcie szkoleniowym.
Na tą chwilę to tyle menedżerskich inspiracji.
Redakcja:Marek Turski
Autor tej notatki  jest absolwentem wydziału historii Uniwersytetu Opolskiego i studiów podyplomowych z tematyki  ekonomiki przedsiębiorstw. Posiada tytuł Mistrza Innowacyjnosci JUG. Po studiach osiadł w Zawierciu.  Od dziewięciu sezonów organizuje treningi i rozwija badania odnoszące się do ekonomii i ekonometrii w sektorze „windykacja należności”.

TEMATY BOGA:
Badania kompetencji
Systemy ocen w  firmach
Strategia personalna w komercyjnej firmie
Profesjonalne zarządzanie kadrami
Przyjazna kultura organizacyjna
Badania osobowości
Systemy kadrowo płacowe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, Szkolenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.