Czynniki oddziałujące na zachowania w zbiorowości ludzkiej

W innych artykułach zobrazowałem etapy budowania działu firmy lub innego zbioru ludzi pracujących razem. Przedstawiłem, kiedy tworzą się regulaminy opisujące sposób funkcjonowania w zespole. Często bywają one zberbalizowane w ramach procedur postępowania w pracy. John Robbins pisze, że normy rodzą się jako pierwotny wyraz jednomyślności pomiędzy wszystkimi uczestnikami zbiorowości na temat: techniki pracy, aktywności, cele. Więcej można przeczytać tu:   Nagradzane Wyjazdy Oparte o Gry Szkoleniowe
Normy grupowe można pogrupować w rozłączne typy, odnoszące się do odrębnych obszarów działania grupy, czyli:
Współpraca pomiędzy członkami zespołu – normy dotyczą technik pracy oraz zawierają pewne dość trudne do wymiernego scharakteryzowania zwyczaje – jak szybko pracować, ile godzin pracować w ciągu dnia, jak bardzo się wysilać w pracy, itp.
Zachowania międzyludzkie – trzeba nadmienić, że można wskazać sformalizowane obyczaje, które przeciwdziałają sporom w obszarach: delegowania spraw bieżących, pomagania sobie nawzajem, podziału nagród i innych aspektów pracy zespołowej, które bywają źródłem przyszłych konfliktów.
Wygląd zewnętrzny i sposób komunikowania się – współpracownicy najczęściej są podobni do siebie, najczęściej mają podobny język: slang lub terminy metodyczne, powiązane z pracą biznesową.
Istnieją pewni członkowie zespołu, którzy mają zdecydowanie większy wpływ na zjawisko powstawania reguł, aniżeli pozostali. Od pozostałych członków zespołu oraz od nowych osób grupa zawsze oczekuje przyjęcia takich sposobów działania.
W kolejnym moim wpisie scharakteryzuję czynniki oddziałujące na tworzenie się ról w zbiorowości ludzkiej.
Tyle menedżerskich przemyśleń.
Redakcja: Grzegorz Falenty
I JESZCZE JAK ZWYKLE KILKA INTERESUJĄCYCH ANALIZ ODNOŚNIE WYJAZDÓW INCENTIVE Z MINIONEGO MIESIĄCA:
– Najpopularniejsza forma zajęć : gry plenerowe bez zadań ekstremalnych
– Najwyżej ocenione w kwestionariuszach po wyjeździe aktywności – oceny grup: gry inżyniersko kostrukcyjne
– Uśredniona liczebność zespołu uczestniczącego w grze: trzydzieści uczestników.
– Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na zabawy: środa.
– Najczęściej wybierana destynacja: Bieszczady

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od siedmiu lat funkcjonujemy w branży wydarzeń i konferencji korporacyjnych pod marką Training Projects.
Rozumiemy, że zadowalające szkolenie albo wyjazd to także wygodny ośrodek konferencyjny. W naszej ofercie posiadamy ponad sto urokliwych lokalizacji górskich, mazurskich, nadmorskich, w środkowej Polsce i innych. Zapraszamy na imprezy integracyjne a także  team building.Najczęściej wykonujemy projekty na terenie Jury, w środkowej Polsce jak również na Kaszubach. Rekomendujemy  obiekty na łonie natury . W słoneczne dni szkolimy pod chmurką, a jeśli jest deszcz lub zimno – w salach szkoleniowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenia, Team building i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.