Dobre reguły gry dla menedżerów

Gry decyzyjne oraz symulacje menedżerskie muszą mieć zapisane zasady dla graczy. Doświadczeni szkoleniowcy podkreślają, iż ciężko jest początkującemu twórcy symulacji napisać dobrą historię do gry lub symulacji. Wymagane jest spore i różnorodne doświadczenie i znajomość biznesu, a zwłaszcza danej branży.
Dobrze napisane zasady postępowania uczestników case study muszą być niezbyt długie i łatwe do zapamiętania. W tym miesiącu na swoim blogu zamieszczam klasyczny już przykład jasno i przejrzyście skonstruowany zestaw zasad krótkiej symulacji dla biznesu. Pierwszy krok to ustalić uczestnikom jasny cel: zadaniem osób biorących udział w grze będzie skonstuowanie drogowego przejazdu, po którym bez przeszkód przejedzie ciężarówka z fikcyjnym bagażem. Nauczyłem się tego, kiedy wszedłem na tenże serwis internetowy:
Finansowe Gry Biznesowe – Ranking
Poniżej dalszy ciąg efektywnie sformułowanego zbioru zasad do gry decyzyjnej:
1.    Przeprawę należy stawiać wyłącznie z pokazanego przez prowadzącego materiału.
2.    Przeprawa nie powinien łączyć innych stałych rzeczy (na przykład ściany, krzesła itp.). Most nie będzie również zamocowany lub podtrzymywany z boku np. sznurkiem czy członka grupy. Musi trzymać się całkowicie bez dodatkowej pomocy na podłodze.
3.    Samochód ma być przemieszczony na sznurku. W czasie przejeżdżania przez most powinien jechać wszystkimi kołami po budowli.
4.    Zabawkowy TIR będzie przetransportowany wzdłuż budowli tak, aby zawsze znajdował się co najmniej 50 centymetrów nad podłogą.
5.    Pojazd musi być przewieziony po jezdni przez wyłącznie jednego uczestnika gry w grupie szkoleniowej. Transport liczymy od zaparkowania zabawkowego TIRa za znakiem postawionym przez prowadzącego. Przejazd uznaje się za zakończony po dotarciu do mety. Potem pojazd powinien  jeszcze stać stabilnie na moście więcej niż 10 sekund.
6.    W momencie, gdy konstrukcja mostu okaże się zmieniona, jednakże pojazd będzie przetransportowany wzdłuż budowli tak, ażeby w każdym momencie przejazdu znajdował się dokładnie 30 centymetrów nad podłożem, gra jest zaliczona.
W innym artykule zaprezentuję zbiór zasad innej symulacji biznesowej.
Edward Lichwa
Twórca tej notatki  jest absolwentem kierunku matematyki Uniwersytetu Śląskiego i studiów podyplomowych z zakresu  andragogiki ogólnej. Posiada tytuł Eksperta Odnowy Beavioralnej RBL. Rozwija swoją firmę w Tomyślu Wielkim.  Od dwunastu lat koordynuje warsztaty i opracowuje badania dotyczące przywództwa sytuacyjnego w branży „medycyna i zdrowie”.

HASŁA:
Gry Menedżerskie
Warsztaty dla firm
Gry korporacyjne
Lider i menedżer
Symulacje Six Sigma
Zarządzanie zmianami
Firmy szkoleniowe
Materiały do symulacji dla moderatorów gier

Ten wpis został opublikowany w kategorii Symulacje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.