Elementarne definicje w zakresie motywacji

Motywacja do działania to inaczej procesy wzbudzające zaangażowanie, zachowające ten stan oraz sterujące aktywnością człowieka. Wyróżniamy aktywizowanie zewnętrzne, do której wliczamy: naganę dla pracownika, nagrody, oceny i wywieranie wpływu przełożonych. W literaturze można zindentyfikować dodatkowo motywację wewnętrzną, do której zaliczamy: piramidę Maslowa, obawy, pasje, potrzebę znaczących osiągnięć, dążenia na przyszłość a także materialne rezultaty. Więcej teorii możesz poszukać na tej stronie: Projekty Development Center
Najbardziej znane definicje:
Motyw to inaczej pragnienia pojawiające się pod wpływem odczuwanych emocji albo zewnętrznych czynników, objawiające się w aktywnym wyrażaniu woli do wykonania określonego postępowania zmierzającego do zdefiniowanego efektu.
Rozpoznawanie motywów ludzkiego podejmowania aktywności  :  stopień uświadomienia sobie oraz umiejętność zwerbalizowania motywów własnego postępowania. Badania naukowe prowadzi się, aby odszukać motywacje istotne dla człowieka, które wyznaczają rodzaj określonych procesów życiowych, ich czas powstania oraz rezultat.
Siła motywacji : skuteczność uruchamiania procesu życiowego, wpływa na bezwładność motywów racjonalnych lub duchowych. U wielu osób te statnie wydają się wskazywać na choroby. Jak wykazały badania, że na sprawność prowadzonej aktywności decydująco oddziałuje potencjał emocji: dodatnie polepszają sprawność procesów życiowych, negatywne jednak je ograniczają. Tak samo rodzaj bodźców miewa ogromny impakt, np. wrażenie żalu nie działa mobilizująco na procesy życiowe. Istotna jest też świadomość uczucia. Stan braku mobilizowania dochowo-synaptycznego albo niskie pobudzenie nie sprzyjają skuteczności działania. Natomiast bardzo częste mobilizowanie psychofizyczne z zasady przyczynia się do zapaści psychicznych.
Na tą chwilę to tyle naszych inspiracji.
Autor:Hieronim Lichwa
Twórca tej notki  jest absolwentem kierunku anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego i studiów podyplomowych z zakresu  psychologii społecznej. Posiada licencję Doradcy Kreatywności SSE. Mieszka w Będzinie.  Od czterech sezonów koordynuje warsztaty i opracowuje gry dotykające tematyki komunikacji interpersonalnej w branży „turystyka i rekreacja”.

O NASZYM BLOGU:
Badania kompetencji
Ocena 360 w przedsiębiorstwach
Polityka kadrowa w międzynarodowej organizacji
Nowoczesne zarządzanie personelem
Skuteczny mentoring
Testy psychologiczne
Development Center

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.