Metody w identyfikacji kwalifikacji

Najważniejszą z metod identyfikacji kompetencji jest kanadyjska procedura nazwana: Duties Skills Assessment Technique. Dzięki zastosowaniu dokładnie tej techniki można stworzyć a nawet udoskonalić układ kompetencyjny. Tu czytelnik znajdzie instrukcję do tej techniki:   Strategie Biznesowe
Peter McPower z Nowej Zelandii opracował wspomnianą metodę, która głównie ułatwia uzyskać stan odpowiedni do określenia zestawu umiejętności abstrakcyjnych, niezbyt łatwych do pomiaru ocenami szkolnymi, a w ich wyniku szczególnie osoby na stanowiskach kierowniczych mają więcej niż dobre lub przynajmniej dobre wyniki. Metoda ta opiera się na zebraniu oraz analizie informacji uzyskanych w ramach procesu określanego obserwacyjnym badaniem behawioralnym.
Zasadza się on na przedstawieniu zestawu pytań menedżerom, których efekty pracy były w zeszłych latach ponadprzeciętne i do naśladowania. Stawiane kwestie dotyczą procesów na miejscu w pracy i opinii dlaczego wykazali akurat takie dobre rezultaty.
Po uzyskaniu wymaganych informacji od pracowników wyrażających swoje opinie w obserwacyjnym badaniu środowiskowym, dane mają być wysłane do rygorystycznych analiz statystycznych. Metoda ta opiera się na ogromnej ilości wniosków, ale wykazuje w praktycznym wykorzystaniu pewne błędy logiczne.
Najpierw – bodźce decyzyjne nie mogą zostać wykorzystane do określania układu wymaganych kwalifikacji w przyszłości, dlatego że całkowicie polegają na subiektywnych doświadczeniach osób biorących udział. Kolejna sprawa, metoda zakłada, ażeby pracownicy działu HR nabyli wcześniej niezbędne umiejętności i wyposażenie administracyjne od strony wnioskowań na dużych bazach danych. I ostatnia sprawa – najlepsi zatrudnieni w firmie muszą wyodrębnić pewną ilość godzin na badanie, co powoduje niechęć pracowników z powodu niewykonywania ich zadań w całym okresie badania.
Tyle moich przemyśleń.
Redakcja:Juliusz Gołębiewski
Twórca tego wpisu jest absolwentem kierunku geografii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i studiów podyplomowych z dziedziny  prowadzenia szkoleń. Posiada licencję Konsultanta Zmiany Osobistej ZCM. Rozwija swoją firmę w Kielcach.  Od ośmiu lat uczy i kreuje gry dotyczące radzenia sobie ze stresem w sektorze „nowoczesne technologie”.

SŁOWA KLUCZOWE:
Audyty motywacji
Systemy ocen w  firmach
Polityka personalna w prywatnej organizacji
Praktyczne kierowanie kadrami
Fundusz socjalny
Kształtowanie przywództwa
Systemy kadrowo płacowe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.