Przykładowe błędy popełniane w czasie procesu rekrutacji.

{Prawidłowa realizacja rekrutacji nie jest tak łatwą sprawą, jak się wielu osobom wydaje. Znalezienie niewłaściwego kandydata może przynieść za sobą sporo niezbyt pożądanych rezultatów, łącznie z koniecznością zwolnienia takiej osoby i rozpoczęciem poszukiwania od nowa kogoś. Dlatego też trzeba poznać najważniejsze zasady, dzięki jakim ryzyko kosztownej pomyłki będzie znacznie mniejsze.

Jedną z głównych pomyłek, które robią osoby przeprowadzające rekrutację, będzie traktowanie w nierówny sposób kandydatów i podejmowanie decyzji przed rozmowami, jedynie na podstawie dokumentów. W szczególności problem ten pojawia się, gdy rekrutacja ma być prowadzona tylko przez jedną osobę, wówczas znacznie łatwiej o mniejszy obiektywizm i mimowolne wyróżnianie wybranych osób.

Doskonale jest, gdy najważniejsze rozmowy będą przeprowadzane przez co najmniej dwie różne osoby, z czego jedną z nich dobrze żeby był ktoś mający dobrą wiedzę merytoryczną. Może to pozwolić na uniknięcie tego typu sytuacji, gdy pracownik działu personalnego błędnie oceni kompetencje zawodowe znalezionego kandydata.

Bez wątpienia należy też unikać działania pod presją czasu, decydowanie na siłę o wyborze tylko z takich powodów, że trzeba się zmieścić w wyznaczonym terminie nie będzie odpowiednią opcją. Wtedy może być zbyt łatwo o pochopną decyzję, która w ostatecznym rozliczeniu może firmę dużo kosztować.

Raczej nie należy także ulec początkowemu wrażeniu, ten właśnie błąd również często może wystąpić przy rekruterach z małym doświadczeniem, którzy ogólnie takimi sprawami mało się zajmują. W czasie rozmowy może się pojawić zbyt duże interpretowanie postawy potencjalnych kandydatów i pomijanie istotnych dla ostatecznego wyboru sygnałów które wysyłają.

Żeby zmniejszyć niebezpieczeństwo pomyłki w czasie rekrutacji powinno się trzymać kilku istotnych zasad. Na pewno bardzo istotne jest należyte przygotowanie się do wszystkich rozmów, przeprowadzanie ich nie samemu, ale z drugą osobą, i skupianie się na przygotowanym wcześniej planie. Dzięki temu dużo łatwiej będzie można wykluczyć niezbyt pasujące osoby i wybrać takie, które najbardziej będą pasować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Team building. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.