Jak zorganizować efektowne szkolenie

Rezultaty wcześniej przygotowanego projektu szkoleniowego bywają zależne od kilku charakterystycznych kamieni milowych takiego przedsięwzięcia. Rozpoznanie ich oraz odpowiednie ukierunkowanie wpływa na motywację do uczenia się osób biorących udział oraz pomaga wystarczająco wcześnie zlikwidować czyhające nieporozumienia
Efekty szkolenia w największym stopniu są zależne od wybranej metody projektu szkoleniowego. Różne metody przekazywania wiedzy najchętniej wykorzystywane przez rodzimych szkoleniowców w niedawnej przeszłości mogą być używane w różnych kontekstach. Można wyodrębnić następujące rodzaje szkoleń: podczas wykonywania obowiązków, tam gdzie dochodzi do aktu pracy oraz poza stanowiskiem pracy. Wtedy można w zależności od sytuacji planować kursy szkoleniowe w centrach rozwoju personelu, centrach konferencyjnych oraz w warsztatach zawodowych. Kombinacji sposób szkolenia i technik bywa bardzo wiele, ale dokładny ich układ wynika z potrzeb organizacji. Szczegółowy opis umieściłem w tym miejscu: Skuteczne  Gry Biznesowe 
Poniżej przedstawiam znaczenie niektórych elementów programów sesji szkoleniowych.
Management Game – Odzwierciedla neutralne środowisko w organizacji a także na rynku i występujące zjawiska oraz wzajemne oddziaływania. Odbywa się to w środowisku zawierającym w sobie reguły realiów instytucji biznesowej. Zaprojektowane są też przykładowe sytuacje konfliktowe i uwarunkowania systemów zarządzania. Uczestnicy nie dostają żadnej kontroli i są zmuszeni starać się sobie poradzić. Efekty gry są zwykle pokazywane przełożonym. Tego typu strategie dydaktyczne doskonalą umiejętności podejmowania decyzji, przewidywania ich konsekwencji oraz kompetencji współdziałania w grupie.
Case study – To charakterystyka problemu z realnej firmy albo wymyślone sytuacje dane jako zadanie uczestnikom. Tego typu przykłady dają możliwość pochylenia się nad precyzyjnie opisanym, praktycznym problemem. Uczestnicy mają za zadanie zanalizować oraz zniwelować problem, a potem omówić to ze szkoleniowcem oraz resztą grupy. Ta forma z reguły zabiera ogromną ilość godzin.
Tadeusz Kowal
Redaktor tej notatki  jest absolwentem kierunku geografii Uniwersytetu w Toruniu i studiów podyplomowych z tematyki  ekonomiki przedsiębiorstw. Posiada tytuł Instruktora Wizerunku Osobistego LDR. Rozwija swoją firmę w Serocku.  Od trzech lat organizuje treningi i opracowuje gry dotyczące kooperacji konglomeratowych w branży „ubezpieczenia”.

TEMATY BOGA:
Gry Interersonalne
Kursy miękkie
Gry hybrydowe
Delegowanie
Zarządzanie dla brygadzistów
Kierowanie
Kursy trenerskie
Narzędzia Instrukcje dla szkoleniowców

Ten wpis został opublikowany w kategorii Symulacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.